ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

Gdy w domu pachnie pieczonym piernikiem, to znak, że #corazbliżejświęta W ciastach dobra nie jestem, więc z prawdziwym piernikiem się nie mierzę, ale za pierniczki zabieram się zawsze! To jeden z tych przysmaków, bez których nie wyobrażam sobie świątecznego czasu. Parę prób zakończyło się marnie, ale trzy lata temu dostałam genialny przepis i pierniczki wychodzą zawsze i są boskie! Nie wierzycie? Pierwsza partia zniknęła w dwa dni, więc trzeba było na szybkości dorobić drugą. Czekają teraz bezpiecznie zamknięte w pudełku z dala od Barbary i Jadwigi. Ale nie ma co pisać, trzeba działać. Zatem oglądajcie i pieczcie pierniki, przepis poniżej;)

SKŁADNIKI:

  • 2 szklanki mąki ( zawsze robię z pszennej, ale ostatnio zrobiłam z orkiszowej. też są super, ale ciasto bardziej „klejące” i zdecydowanie trudniej wycina się kształty)
  • 2 łyżki miodu
  • 1 jajko
  • pół szklanki cukru
  • łyżka masła (jakby, co można śmiało dodać troszkę więcej, żeby łatwiej się ugniatało ciasto)
  • płaska łyżeczka sody oczyszczonej
  • łyżeczka przyprawy piernikowe

WYKONANIE:

Do mąki wlać gorący rozpuszczony miód i rozmieszać łyżką. Dodać cukier, sodę i przyprawy. Gdy masa lekko przestygnie dorzucić masło i jajko. Dokładnie wyrobić ciasto ręką aż będzie gładkie. Następnie wałkować, można delikatnie podsypać mąką, grubość placka to mniej więcej 0,5 cm. Wycinamy ulubione kształty i pieczemy ok. 15 minut w temperaturze 180 stopni. SMACZNEGO!

 

Jedna odpowiedź do “ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI”

  1. Uratowałaś mnie;) Jutro przyjeżdżają moje kuzynki, mamy piec pierniczki, potrzebuję przepisu, a wybrać coś z sieci niełatwo…:) Bierzemy Twój! Justyna, a nadadzą się też na ozdoby choinkowe i jako baza do dekorowania różnymi polewami, posypkami? Btw – może masz też fajny przepis na domową polewę, która by się sprawdziła? Jutro działamy! Cmoki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *